Üsküdar Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Başvurusu

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programına Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Programa 4 senelik Lisans derecesine sahip olan herkes kontenjan dahilinde başvuru yapabilmektedir. Sosyal bilimler alanlarının dışında kalan bölümlerden alan dışı olarak yapılan başvurularda adayların kabul edilmesi durumunda Program Koordinatörlüğü yüksek lisans programının gerektirdiği akademik altyapının sağlanabilmesi için Bilimsel Hazırlık dersleri belirleyebilir.

Programa başvuru yapabilmek için adayların Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Eşit Ağırlık puan türünde en az 60 puana sahip olmaları gerekmektedir.

 

Bahar sömestrinde Uluslararası İlişkiler Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına kabul edilecek öğrenciler için tek bir giriş sınavı yapılacaktır.

Bilim sınavında adaylara tezli ya da tezsiz programlardan birisini ya da her ikisini seçme hakkı sunulacaktır.

Tezli program tercihinde programa kabul edilecek öğrenciler eşit ağırlıklı ALES puanının %50 ‘si, bilim sınavı puanının %30’u, lisans mezuniyet not ortalamasının 100 lük sisteme çevrilmiş halinin %20 si alınarak yapılacak hesaplama sonucunda seçilecektir.

Her iki programı birden seçen öğrenciler öncelikle tezli program için değerlendirilecekler, tezli programa kayıt şansı yakalayamamaları halinde, tezsiz program için değerlendirmeye alınacaklardır.

Tezsiz program puan hesaplamasında bilim sınavı puanının %50’si ve lisans mezuniyet not ortalamasının 100 lük sisteme çevrilmiş halinin %50 si esas alınacaktır.

Her iki program için asil ve yedek listeler eş zamanlı ilan edilecek, asil kayıt hakkı kazanan adaylara 7 iş günü kayıt süresi tanınacak ve peşinden yedek listeden kayıtlara başlanacaktır.

Online başvuru yapmayan, başvuru esnasında mezun durumda olmayan, başvuru esnasında ALES belgesini, kimlik bilgilerini başvuru sistemine yüklemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Tezli ve tezsiz programlara kabul alan öğrencilerimizin daha sonra tezli – tezsiz program geçişleri, sadece geçmek istedikleri programda açık kontenjan olması halinde, geçiş başvurusu yapan öğrenciler arasındaki eşit ağırlıklı ALES puan sırası ile yapılabilecektir.

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programları dersleri hafta içi 18.00-21.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Saygılarımızla.

PROGRAM ÜCRETLERİ:

Uluslararası İlişkiler

Yüksek Lisans Programı

2019 - 2020 Yılı

KDV Dahil

Toplam Tutar

Üsküdar

Üniversitesi

Mezunlarına

%50 Burslu Tutarı

Bireysel Başvurularda

%30 Burslu Tutarı

Uluslararası İlişkiler (Tezli)

19.715 TL

9.860 TL

13.800 TL

Uluslararası İlişkiler (Tezsiz)

17.145 TL

8.575. TL

12.000 TL

 

Sınav Tarihi : 12 Şubat 2020 Çarşamba Saat : 17:30

Sınav Yeri : Merkez ( Kuzey ) Yerleşke 1. Kat 104 No'lu İcadiye Toplantı Salonu

Başvurular online olarak yapılacaktır.